Lupy

Jak vznikají lupy?

Zdravá pokožka se průběžně obnovuje sama. Během cca 30 dní se přitom z kožních buněk, které se nově vytvořily v pokožce, stanou buňky zrohovatělé vrstvy a jako velmi malé, pouhým okem neviditelné buněčné balíčky na povrchu pokožky, se odloupnou. Tento normální proces tvorby nových buněk a jejich odlupování je v případě výskytu lupů narušen.

Na vlasové pokožce se nachází někoik druhů kvasinkových organizmů, které ale nejsou choroboplodné. Patří k normální kožní flóře každého člověka. Milují nade vše tuky (lipidy), jež v hojné míře obsahuje právě kožní maz. Genetická predispozice a hormonálními vlivy ovlivňují u mnohých osob nejen zmnožení mazových žláz, nýbrž i nadprodukci mazu. Taková situace umožňuje kvasinkám rychlé rozmnožování s nadměrnou produkcí metabolitů, které dráždí pokožku k olupování, případně zánětu.

Stresové situace tu mají zvlášť neblahé důsledky, podobně jako hormonální a psychosociální vlivy. Rovněž nevhodné hygienické a stravovací návyky podporují lupovitost. Neblahý vliv mohou mít pokrývky hlavy z nevhodných materiálů, např. vlny či polyamidové příze.

Olupování různého stupně vyvolávají některé další nemoci. Jsou to především ekzémy, lupénka, plísňové afekce kštice i vši a řada dalších dermatóz.Léčba :

Kosmetický šampon proti lupům většinou postačí, je-li příčinou potíží nevhodná péče o vlasy, časté mytí vlasů vysušujícím šamponem, používání nevhodné vlasové kosmetiky, či nešetrná kadeřnická úprava vlasů .Šampon dostaneme v drogérii, stačí ale opravdu jen těm, pro které jsou lupy jednorázová záležitost.

Pokud tato samoléčba nezabere, je potřeba nasadit těžší kalibr: v lékárně jsou k dispozici volně dostupné léčebné šampony či přípravky s antimykotickým (protiplísňovým) efektem – obsahují hlavně ketokonazol, klotrimazol, flutrimazol (například šampony Triazol, Nizoral, Mediket…). Variantou jsou také šampony snižující tvorbu mazu či působící protizánětlivě – obsahují dehet (např. Polytar), zinkpyrithion (Node D.S, Saliker, Skincap aj.), thiosalicylát zinku (Kertyol S, Sabal), selenium disulfid (Selegel).
Pokud potříže stále přetrvávají nebo se stav dokonce zhoršuje, je potřeba začít spolupracovat s kožním lékařem. Ten stanoví diagnózu a předepíše další přípravky či léky.

Speciální šampony proti lupům vždy střídáme s běžnými šampony.

Vážně chybuje, kdo zvolí zábaly „z majonézy“ nebo promašťování kštice rostlinnými oleji. Lipofilní kvasinky jsou schopni kromě kožního mazu spořádat i vegetabilní oleje. Nade vše jim chutná olej olivový...